2 lipca 2018 w stargardzkim sądzie odbyła się kolejna rozprawa przeciwko pracownikom Agrofirmy Witkowo. Łącznie oskarżonych zostało 13 pracowników. Na rozprawie zjawiła się tylko część oskarżonych.

Podczas rozprawy sąd przesłuchiwał kolejnych świadków. Większość z nich składała zeznania na poprzednich rozprawach. Na tej rozprawie zdawali głównie lekarze weterynarii, którzy badali zwierzęta przed ubojem i mięso po uboju oraz pracownicy rzeźni.

Ryszard M. twierdzi, że nigdy nie widział, aby pracownicy firmy znęcali się nad zwierzętami. Nie dostrzegł też, żadnych brutalnych lub niewłaściwych zachowań. Na pewnym filmie fundacji Viva! widział jak jeden z pracowników trochę zbyt agresywnie oswobadzał świnie z kraty. Nie kopał on świni, tylko wyciskał głowę kolanem. Choć sytuacja ta nie odzwierciedla tego, co dzieje się w zakładzie.

Cała sprawa została nagłośniona przez “Fundację Międzynarodowego Ruchu na Rzecz Zwierząt Viva” oraz aktywistów “Inicjatywy na Rzecz Zwierząt Basta”. Od lutego do sierpnia 2016 gromadzono dowody. Wykonano wiele filmów i zdjęć w pobliżu rzeźni, które trafiły do prokuratury. Pracownikom zarzucono, że znęcali się nad zwierzętami przy użyciu dłoni, tatuownicy, elektrycznych poganiaczy i plastikowych rurek.

Drugi weterynarz – Bogdan M. nie zeznawał już tak pozytywnie. Po obejrzeniu filmu z oswobadzaniem świni stwierdził, że było to, nieodpowiednie zachowanie. Świni należało pomóc dłońmi. Ocenił także negatywnie używanie tatuownic i młotka jako narzędzi, do przepędzania, ponieważ są to ostre narzędzia.

Kolejny świadek Jolanta P. która zajmowała się ważeniem i dokumentacją bydła, zapewniała, że podczas jej zmiany nigdy nie doszło, do niepoprawnego zachowania pracowników. Jeżeli by się coś zdarzyło, to musiałaby, to zgłosić szefostwu.

Po nagłośnieniu sprawy Agrofirma zabezpieczyła blachą przepęd, aby świnie już się w nim nie blokowały oraz zlikwidowała wysoki próg w przyczepie do transportu zwierząt, który musiały pokonywać. Oprócz tego pracownicy firmy przeszli szkolenia na temat traktowania zwierząt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj